Cold Mountain- Soğuk Dağ - 24 May 2009 - Blog - AHMET BOGUS ELECO TEST DRIVE
Sunday
26.March.2017
03:30
Login form
Search ARAMA
Calendar TAKVIM
«  May 2009  »
SuMoTuWeThFrSa
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Entries archive
Oy Havuzu
BU SEZON KIM SAMPIYON OLUR KI?
Total of answers: 109
Dost Siteler
 • Kendine Bir site Hazırla
 • Statistics

  Total online: 1
  Guests: 1
  Users: 0

  TEST ELECO

  Blog

  Main » 2009 » May » 24 » Cold Mountain- Soğuk Dağ
  Cold Mountain- Soğuk Dağ
  15:08
   
  Film Eleştirisi Böyle olur.Emre Arifoğlu'na burda teşekkürlerimi sunuyorum.Filmi çıktığı yıldan itibaren 4 defa seyrettiğimi tahmin ediyorum. 
   

  Soğuk Dağ

  Cold Mountain

  Romantik bir film çekme çabalarını sekteye uğratan en önemli sorun, filmin gerçekliğe bakışının nasıl olacağı üzerinedir. İdealize edilmiş bir hikaye anlatma peşindeyseniz, ister istemez arka planda anlatılan öykülerde gerçeklikten uzaklaşacak ve kusursuz çiftler yaratma yoluna gideceksiniz. Ama eğer tutkulu bir aşk hikayesi anlatabilmenin yanı sıra, hayatı tüm sertliği ve gerçekliği ile yansıtabilmeyi becerebilirseniz, önemli bir film çekmişsinizdir demektir.

  Soğuk Dağ'da olduğu gibi.

  Amerikan İç Savaşı sırasında Soğuk Dağ isimli bir kasabada başlayan hikaye, herşeyin başlangıcında birbirlerinden kopmak zorunda olan çiftin öyküsünü anlatıyor. Savaşın gerçekte nasıl bir şey olduğunu tecrübe ederek öğrenecek olan Inman (Jude Law) geride bıraktığı Ada için (Nicole Kidman) hayatın ne kadar kötüye gidebileceğini tahmin bile edemeyecektir. Beklenmedik olayların üst üste gelmesiyle kendini bambaşka bir dünya içerisinde bulan Ada, Otorite boşluğu sebebiyle "yasal" haydutların kol gezdiği ülkede başka bir kadınla, Ruby ile (Renée Zellweger) yeni bir hayat kurmaya çalışacaktır.

  Filmin savaşa olan bakışı, kanıksandığı üzere etkilerini sadece erkek hayatında ve bedeninde göstermediği yönünde. Erkeklerin "ülkeleri" için mücadele etmeye gittiği bir ortamda yaşama savaşına dahil olan kadınların omuz omuza verdikleri mücadele, Soğuk Dağ'ın savaş anlayışını daha iyi yansıtıyor bence. Charles Frazier'in romanından uyarlanan filmde Anthony Minghella bu ruhu tam olarak yansıtabilmek için kadınların mücadelesine erkeklerinkine oranla kurguda biraz daha fazla yer açmış. Böylece beyler cephede son sürat çarpışırlarken (yazarın sert yorumuyla ülke ya da bir hiç için), bizim gözümüz arkada kalanlarda oluyor, uçsuz bucaksız tarlalarında ve kocaman evlerinde yapayalnız, savaşın iyi ya da kötü sonuçla bitmesini bekleyen kadınlarla..

  Yazının en başında bahsettiğim konu, belki de filmin en büyük başarısı. Minghella filmi ateş ve barutu andıran iki popüler başrol oyuncusunun arzu nesnesi haline getirilmeye müsait bedenleri üzerine yıkmakla böyle bir filmin altından daha kolayca kalkabilirmiş, ama filmin henüz başında şahit olduğumuz savaş sahneleri onun zor yolu seçtiğinin en büyük kanıtı olarak kabul edilmeli. Buradan yönetmenin seyirci kitlesi olarak artık iyice komediye çalmaya başlayan romantik amerikan filmlerinin izleyicilerini değil, bu türü daha şahsiyetli bir hale getirmeye çalışan "İngiliz Hasta" gibi filmlerin izleyici kitlesini seçtiğini çıkarabiliyoruz. Film dikkat çekici bir aşk hikayesi anlatmasına rağmen asla el ele tutuşup kırlarda dolaşan sevgililerin hayatlarının filmi olamayacaktır, çünkü Minghella bir sürü saf hayran elde etmek yerine kendisinin inanacağı daha sert bir film yapmayı tercih etmiştir. Dramatik kurgu, bu açıdan film boyunca yönetmenin yanındadır, filmin gerçekçi yönü, zaman zaman gerçekleşen gerçeküstüne yakın olaylarla dengelenebilmiştir. Bu duruma örnek olarak Jude Law'ın ormanda bir süre zorunlu olarak misafir olduğu kulübe ve sahibini gösterebilirim. Filmin yanıcı ve parlayıcı atmosferi içerisinde bu bölüm bir kopuşu andırıyor.

  Nicole Kidman çok fazla film çeken her oyuncunun karşılaştığı sorunla boğuşuyor gibi görünmekte: artık neredeyse her filminde aynı yapıda karakterleri aynı tarzda canlandırıyor. Bu filmdeki rolünün üzerinden Jude Law'ı çıkartırsanız The Others'daki yalnız bayanı bulabilirsiniz, "The Human Stain"de canlandırdığı Faunia Farley'i de. Eğer rolle biraz daha nezih bir ortamda karşılaşacak olsaydık altında "The Stepford Wives"ın Joanna Eberhart'ını bulacaktık. Bu oyuncunun şu an 7 tane pre veya post production aşamasında olan projede yer aldığını eklersek, bu "otomatiğe bağlama" durumunun neden kaynaklandığını anlayabiliriz. Renée Zellweger ise Nicole Kidman'ın Ada Monroe rolünün değillemesini oynadığı gibi, bir oyuncu olarak da tam karşıda yer alıyor. Hiç ait olmadığı bir dünyayı kafamızda canlandırmakta çok başarılı.

  Donald Sutherland, Brendan Gleeson, Philip Seymour Hoffman gibi tecrübeli oyuncuların başrollere nazaran daha kısa performanslarla karşımıza çıktığı filmin bence en göze çarpan yardımcı öğesi Natalie Portman. 1994 yılındaki "Leon"dan bugüne iyi bir oyuncu olma yönünde hep doğru adımlar atmış olan, ve bu aralar karşımıza "Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith" ile çıkmaya hazırlanan oyuncu, filmde aniden karşımıza çıkıyor ve kısacık rolü ile bir mücevher gibi parlıyor.

  Soğuk Dağ anlatmaya çalıştığı hikayeyi başarılı oyuncularla ve içtenlikle anlatmasına rağmen tarafımdan zaman içerisinde unutulup gidecekti. Bunu engelleyecek şey ise, The White Stripes grubunun gitar/vokalisti Jack White'in kısa bir rol alması ve bununla da yetinmeyerek rol sırasınca üç country şarkısı söylemesi oldu... Hem Nicole Kidman, hem de White Stripes hayranı olan biri daha ne isteyebilir?

   
  Views: 683 | Added by: ahmetbogus | Tags: Cold Mountain, Soğuk Dağ | Rating: 0.0/0 |
  Total comments: 1
  1  
  Biz teşekkür ederiz. :)

  Name *:
  Email *:
  Code *: