RENKLERİN KİŞİLİĞİ - 30 July 2009 - Blog - AHMET BOGUS ELECO TEST DRIVE
Saturday
25.March.2017
11:45
Login form
Search ARAMA
Calendar TAKVIM
«  July 2009  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Entries archive
Oy Havuzu
BU SEZON KIM SAMPIYON OLUR KI?
Total of answers: 109
Dost Siteler
 • Kendine Bir site Hazırla
 • Statistics

  Total online: 1
  Guests: 1
  Users: 0

  TEST ELECO

  Blog

  Main » 2009 » July » 30 » RENKLERİN KİŞİLİĞİ
  RENKLERİN KİŞİLİĞİ
  13:41
  Renk tercihi kişilik tanımlıyor
  Kişilerin renk tercihlerinin, ruhsal durumları hakkında ipucu verebildiği bildirildi. Türkiye Psikiyatri Derneği Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Afif Karakılıç, psikolojik etkilerine göre renklerin sıcak ve soğuk olarak sınıflandırıldığını anlattı.

  Sarı, kırmızı ve turuncudan oluşan sıcak renklerin raha çabuk algılanabildikleri ve görsel düzen içinde fark edilebilir olmasından dolayı insanlara daha yakın bir his uyandırdığını belirten Karakılıç,mavi, lor ve yeşilden oluşan soğuk renklerin ise, geriye çekilme etkisi gösterdiğini ve uzaklık hissi doğurduğunu vurguladı. Karakılıç, sıcak renklerin izleyeni uyardığını ve neşelendirdiğine işaretle, "Sıcak renk tonları fiziksel gücü, enerjiyi, dinamizmi artırır, metabolizmayı hızlandırır. Fazlası ise heyecan, yorgunluk, şiddet, saldırganlık ve konsantrasyon güçlüğü yaratabilir. Soğuk renkler ise tam tersi etki yapar" dedi.

  RENKLERİN KİŞİLİĞİ

  Kişilerin renk tercihlerinin ruhsal durumları hakkında ipucu verebildiğine dikkat çeken Karakılıç, çocukluk çağında yöneltilen "En çok hangi rengi seviyorsun?" sorusuna da değinerek, renkler ve kişilikleri hakkında şunları söyledi: "Kişinin özel renk tercihinden, onun ruhsal durumu hakkında ipucu öğrenmek mümkün. Çünkü, renkler insanların kişisel özelliklerini ve ruhsal yapısını ortaya koyar.

  Mesela,

  kırmızı renkten hoşlanan biri, enerjik bir şekilde dışa açık ve doğru hareket etmeye hazır bir kişilik yapısına sahip oluyor. Kırmızıyı sevenler ayrıca arkadaş canlısı, bağışlayıcı, minnet duyguları gelişmiş kişiliğe sahipler.

  Turuncuyu tercih edenler ise cesur ve maceracı oluyor. Gülmeyi ve başkalarını güldürmeyi de çok seviyor. İletişim, hareket ve girişim turuncuyu sevenlerin karakter yapısını gösteriyor.

  Sarıyı seviyorsanız entellektüelsiniz. Akıl ve mantık sizden sorulur. Çalışkan bir kişiliğiniz var. Bulunduğunuz her ortamda otorite ve kontrol sahibi olmak hoşunuza gider.

  Yeşili tercih ediyorsanız, paylaşımcılığınız, uyumlu, verici ve yardımsever kişiliğinizle meşhursunuzdur. Olumlu muhakeme, bilinç ve anlayışınızla ailenizin ve çevrenizin güven ve koruma sembolüsünüzdür.

  Turkuaz tercihini kullananlara karşı insanlar büyük ilgi duyar. Bu kişiler sakin ve rahatlatıcı kişiliğe sahiptir. 

  Mavi, ruhun derinliklerine girişi gösterir. Maviyi seven kişinin en iyi özelliklerinden biri sorumluluk, sadakat ve düzen duygusunun kuvvetli olmasıdır.

  Siyah renk kişide geleneksel ve saygıdeğer bir kişiliğin var olduğunu gösterir. Siyah ayrıca güç ve otoritenin simgesidir. Temizliğin, saflığın ve masumiyetin simgesi olan beyazı seven kişiden ise insanlar çok etkilenir."


  AA
  Views: 436 | Added by: ahmetbogus | Tags: RENKLERİN KİŞİLİĞİ | Rating: 0.0/0 |
  Total comments: 0
  Name *:
  Email *:
  Code *: