İktidarın gölgesinde kültürel pinekleme - 29 January 2011 - Blog - AHMET BOGUS ELECO TEST DRIVE
Saturday
25.March.2017
11:48
Login form
Search ARAMA
Calendar TAKVIM
«  January 2011  »
SuMoTuWeThFrSa
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Entries archive
Oy Havuzu
BU SEZON KIM SAMPIYON OLUR KI?
Total of answers: 109
Dost Siteler
 • Kendine Bir site Hazırla
 • Statistics

  Total online: 1
  Guests: 1
  Users: 0

  TEST ELECO

  Blog

  Main » 2011 » January » 29 » İktidarın gölgesinde kültürel pinekleme
  İktidarın gölgesinde kültürel pinekleme
  03:24
  Ben yazsam daha iyi anlatamazdım herhalde.Akif Beki önemli bir meseleye parmak basmış bu yazısında.

  İktidarın gölgesinde kültürel pinekleme
  AKİF BEKİ
  15/01/2011

  bizdeki gazete eklerine, haftalık ve aylık dergilere bakıyorum, mevzular bayat. Sinema derseniz, bir iki parlak deneme hariç, sığ sulara demirli. Müzikte yeni tatlar vermiyor çıkış yapan parçaların çoğu. Kitaplar, birbirini tekrar ediyor. Son 2 yılda kaç Mevlana romanı yazıldı, düşünsenize!
  Pazar büyüyor, teknik altyapımız gelişiyor, biçimde görece ilerleme kaydediyoruz. Fakat temel yaklaşımlarımız değişmiyor içerikte. Kavramsal çerçevemiz, referans sistemimiz aynı. Ne sağ solu, ne sol sağı şaşırtıyor. Araçlar değişiyor, söylenenler hep aynı.
  Neden dergiciliğimiz The Economist kadar olamadı, bir Intelligent Life üretemedi mesela. İnsan zekâsı muazzam bir evrim geçiriyor. Ama sıçramayı izleyemiyoruz yerli yayınlardan. Sosyal ilişkilerin doğası değişiyor, fakat başkalaşmanın yasalarına kafa yoran yok bizde.

  İkoncanların peşinden
  Stil dergilerimiz yaşam tarzı zevkini geliştirmiyor. Cemiyet hayatı yayıncılığı, yükselen dip dalgalarla ilgili değil. Anladıkları tek şey, jet-set magazini. Modanın odağı kayık, neredeyse ikoncan almanağı gibi çıkıyor hepsi.
  Alanında kayda değer tek soluk, NTV’nin Tarih ve Bilim dergileri. Zamanın diliyle konuşuyor ikisi de. Tabii kendilerini taklit etmeye başlamazlarsa yakında; o da bir risk çünkü. Ya da kopyacılarla rekabete girip düşürmezlerse çıtayı.
  ‘Hür Adam’, cesur bir deneme olabilir. Ancak Said Nursi böylesine didaktik bir senaryo ile mi takdim edilmeliydi kitlelere? Gişe filmi olacak malzemeden kapalı-devre cemaat işi kotarıldı. Sol sinemanın eli değmeliydi ki, seyreyleyin o zaman gümbürtüyü.
  Sağ ile sol arasında kültürel alış-verişlerdense, ego yarıştırıyoruz hâlâ.
  Avangart değil medyamız; değişime öncülük yapmıyor, yol açmıyor.
  Sol, ideolojik saplantılarla tepkiselliğin fasit dairesine sıkıştı, yeniliklere kapalı. Sağ, eskiyle yeni arasında kararsız, kendini aşamıyor.

  Zekâ körelmesi ahlaki yozlaşma
  Son dönemdeki kültür sanat tartışmalarımız, içki ve cinselliğin görünürlüğü etrafında dolaşmıyor boşuna. İktidar çatışması, mide ile göz zevklerimiz arasında cereyan ediyor. Özgürlük kavgamız, hedonizmle karışıyor. Takıldık, çıkamıyoruz oradan.
  Ahlaki yozlaşma yakınmaları da tavsadı artık. Asıl dejenerasyon kültür alanında yaşanıyor. Körelen ahlakımızdan önce zekâmız. Çoraklaşıyoruz farkına varmadan. Bayağı, sıradan, vasat takılıyoruz.
  Yeni bir şey üretilmiyor çünkü. Bir yerli dizilerimize bakın, kaç sezondur ne yaptık diye. Bir de CSI serisine, 24 dizisine, Flash Forward’a bakın, düyada neler yapılıyor diye.
  Bu ataletin, bu zihinsel tembelliğin mazereti, iktidarın ağır gölgesi olamaz. Söğüt gölgesi değil ki bu, öğlen uykusu rehavetiyle ense yapmaya cevaz versin. En zor şartlarda bile kaçacağı yeri bulur zekâ.
  Olmadı, Nâzım Hikmet’e kulak verin biraz.
  “En güzel deniz:
  henüz gidilmemiş olandır,
  En güzel çocuk:
  henüz büyümedi,
  En güzel günlerimiz:
  henüz yaşamadıklarımız,
  Ve sana söylemek istediğim en güzel sözler:
  henüz söylememiş olduğum sözdür...”
  En güzel şarkı daha
  söylenmedi yani. En
  şahane beste yapılmadı, en çarpıcı kitap yazılmadı daha. En okunmaya değer dergi, en sürükleyici mecmua, en sıkı gazete çıkarılmadı henüz. Filmlerin en iyisi çekilmedi hâlâ. En harika heykel yontulmadı, unutmayın!

  http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazar&Date=15.01.2011&ArticleID=1036590

  Akif bey teknik camiadan pek bahsetmese de durum oralarda da pek iç açıcı değil.

  Views: 374 | Added by: ahmetbogus | Tags: akif beki | Rating: 0.0/0 |
  Total comments: 1
  1  

  Name *:
  Email *:
  Code *: